poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Giorgio de Chirico (1888 - 1978)

Urodzony w Grecji w rodzinie włoskiej, twórczość swą rozwijał niezależnie od surrealistycznego ruchu i znacznie wcześniej niż jego przedstawiciele interesował się problemami podświadomości. Jego malarstwo określa się w historiach sztuki jako "metafizyczne" i często omawia się odrębnie, poza surrealizmem. Mimo, że artysta nie stosował nigdy metod naukowych i nie uznawał automatyzmu psychicznego w procesie twórczym, jego sztuka jest nadrealizmowi bardzo bliska.

Świadczą o tym obrazy: "Zagadka jesiennego popołudnia", "Zagadka wyroczni" (1910), "Zagadka godziny" (1911), "Nostalgia za nieskończonością" (1913 - 1914), "Wróżbiarz" (1915), "Hektor i Andromacha", "Trubadur" (1916). Po roku 1920 twórczość artysty zmierzała ku coraz wierniejszemu realizmowi.
Inspiracje czerpał zarówno z mitologii, dzieł filozoficznych jak i własnych doświadczeń. Zarówno miejsce urodzenia jak i profesja ojca silnie zaważyły na późniejszej twórczości De Chirico. De Chirico uważał, że nie przez przypadek urodził się w Volos, w mieście, z którego wyprawę po złote runo rozpoczęli Argonauci. Na obrazach z najważniejszego okresu 1909-1918 panuje niepokojąca, złowroga atmosfera melancholii, samotności i tajemnicy. Na autoportrecie z 1911 roku napisał Et quid amabo nisi quod aenigma est? (Co ukocham, jeśli nie tajemnicę?). Na obrazach widać enigmatyczne place z ogromnymi, samotnymi budynkami, pokazane z irracjonalnej perspektywy, wszechobecne arkady, złowieszcze, wydłużone, nie mające nic wspólnego z prawami fizyki cienie, fontanny, nawiązujące do dzieł Nietzschego, tajemnicze posągi i manekiny interpretowane czasem jako symbolizujące zmarłego ojca oraz pociąg, symbol podróży, w jaką wyruszył De Chirico jako artysta. Wiele prac naukowych w publikacjach medycznych poświęcono analizie dzieł pisanych jak i obrazów De Chirico w celu zdiagnozowania chorób jakie trapiły mistrza. Naukowcy doszli do wniosku, że charakterystyczny styl de Chirico wiązał się z częstymi, silnymi atakami migreny.


Podaję link do skromnej galerii obrazów artysty:
http://www.abcgallery.com/C/chirico/chirico.html

Artysta przy pracy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz